Blog / Články, Strana 2

Jak správně usadit dvouplášťovou plastovou jímku, septik anebo nádrž na dešťovou vodu?

Základní body, které je třeba dodržet při instalaci dvouplášťové plastové nádrže:

  1. Montážní návod
  2. Vyhloubení stavební jámy a zhotovení betonové základové desky
  3. Usazení nádrže do stavební jámy
  4. Zasypání nádrže
  5. Doporučená hloubka uložení podzemní plastové nádrže

Plánujete pořízení plastové jímky, tříkomorového septiku anebo retenční nádrže, ale v plánovaném místě uložení je výskyt spodní vody. V tomto případě je nejlepší volbou instalace dvouplášťového produktu. Dvouplášťová nádrž je konstruována tak, aby vydržela tlak spodní vody, který na nádrž působí a při vyčerpání nádrže nedošlo k jejímu poškození, tzv. vyplavání. Velkou výhodou plastové dvouplášťové nádrže, jímky anebo septiku je kombinace dvou použitých materiálů – plastu a betonu, a využití jejich vlastností pro získání velmi kvalitního a odolného produktu. Těmito vlastnostmi je nízká hmotnost plastu, jeho chemická odolnost vůči agresivním podzemním i odpadním vodám a díky armatuře v mezipláští nádrže po jeho vybetonování i statická odolnost vůči vyššímu zatížení tak jako u produktů k obetonování. Podstatnou výhodou dvouplášťových plastových nádrží je také úspora v množství betonu při vybetonování mezipláští a vzpěr oproti instalaci nádrží k obetonování, kde je k obetonování využito ztracené bednění a množství betonu může být vyšší. Při instalaci plastové dvouplášťové jímky neboli žumpy, dvouplášťového tříkomorového septiku anebo dvouplášťové retenční nádrže je nutné dodržet několik bodů. Správně instalovanou plastovou nádrž pak uživatel bez problémů využívá několik desítek let.

1. Montážní návod

Usazení dvouplášťové nádrže není složité. Před vlastní instalací se doporučuje prostudování montážního návodu dodavatele. Kvalitní dodavatel by měl montážní návod kupujícímu poskytnout ještě před dodáním zboží, pokud montážní návod není volně dostupný ke stažení. V případě chybně zvoleného typu produktu po prostudování montážního návodu může kupující po dohodě s dodavatelem udělat korekci své objednávky a vyhnout se tak případným potížím při instalaci a užívání.

2. Vyhloubení stavební jámy a usazení nádrže

Velikost stavební jámy je odvislá od rozměrů instalované nádrže. Doporučuje se stavební jámu zvětšit minimálně o 200mm z každé strany pro manipulaci s nádrží při jejím usazení a následné napojení na nátokové (u jímek), případně odtokové (septiky, retenční nádrže) potrubí. Při výkopu stavební jámy se nesmí zapomenout na zvětšení jámy o prostor na betonovou základovou desku a revizní komín.

3. Usazení nádrže do stavební jámy

Jakmile je stavební jáma vyhrabána a zbavena ostrých předmětů nalije se do jámy řídký beton o výšce 15cm a nádrž, která je na spodní části vyztužena ocelovými pruty (nebývá součástí dodávek) se vloží do betonu. Nádrž se doporučuje spouštět do stavební jámy pomocí kladky, jeřábu anebo bagru tak, aby usazení nádrže na betonovou desku bylo plynulé a nedošlo k poškození nádrže vlivem nárazu. Po vložení se nádrž, septik anebo jímka napojí na odpadní potrubí dle potřeby. Následně nádrž nechá minimálně jeden den v betonu zatvrdnout.

4. Zasypání nádrže

Po zatvrdnutí plastové nádrže v betonu je možné přistoupit k plnění mezipláští nádrže a jejímu obsypu přesátou zeminou. V případě, že nádrž obsahuje vnitřní vzpěry – trubky, vloží se do těchto trubek armatura (ocelové pruty) a trubky se vysypou polosuchým betonem. Beton, kterým se mezipláští nádrže začne vysypávat, musí být středně suchý, tak, aby se dostal mezi žebra nádrže. Zároveň při plnění mezipláští se kvůli vyrovnání venkovních a vnitřních tlaků působících na nádrž, začne obsypávat přesátou zeminou (anebo pískem) a napouštět vodou tak, aby voda byla vždy min. 20-30cm nad úrovni zásypu a betonu. Denně je možné zasypat a vyplnit max. 30-40cm z výšky nádrže. Takto se postupně pokračuje až k horní hraně nádrže. Po dosažení horní hrany nádrže se přistupuje k betonáži vrchni strany nádrže. Výška betonu, který bude ležet na nádrži za současného provázání s armaturou (kari sítí) je max. 5cm. Po vytvrdnutí této vrstvy je možné horní stranu dobetonovat do požadované výše. Při betonáži vrchní strany nádrže je nutné, aby beton vrchní strany nádrže přesahoval rozměry nádrže z každé strany minimálně o 0,5m. Po zasypání nádrže se doporučuje nechat nasypanou zeminu sednout a poté zabetonovat horní stranu nádrže, aby nevznikl po sednutí zeminy prostor mezi zeminou a betonovou deskou.

5. Doporučená hloubka uložení plastové dvouplášťové nádrže

Podzemní plastová nádrž, septik anebo jímka (žumpa) jsou konstruovány všemi výrobci plastových nádrží tak, aby měly nosnost maximálně 30cm zeminy nad horní deskou. V případě dvouplášťové nádrže, která je z horní strany zabetonována, je možné uložení nádrže hlouběji (například kvůli potřebnému spádu odpadního potrubí), než je povolených 30m.

 

Jak správně usadit plastovou jímku, septik anebo nádrž na dešťovou vodu k obetonování?

Základní body, které je třeba dodržet při instalaci plastové nádrže, septiku anebo jímky k obetonování:

  1. Montážní návod
  2. Vyhloubení stavební jámy a zhotovení betonové základové desky
  3. Příprava nádrže a usazení do stavební jámy
  4. Obetonování nádrže
  5. Doporučená hloubka uložení podzemní plastové nádrže

Při výběru vhodného typu plastové jímky, septiku anebo nádrže na dešťovou vodu je jedním z hlavních kritérií, které rozhodují o volbě, pořizovací cena produktu. V případě plastové nádrže jsou nejnižší prvotní pořizovací náklady u produktů k obetonování. Tento typ je vhodný instalovat do míst, kde je plánováno vyšší statické zatížení (v blízkosti chodníků, pojezdových cest apod.), dále kde je skalnaté podloží anebo jílovito – písčité podloží, ale bez výskytu spodní vody. Velkou výhodou plastové nádrže na dešťovou vodu, jímky anebo septiku k obetonování je kombinace dvou použitých materiálů – plastu a betonu, a využití jejich vlastností pro získání velmi kvalitního a odolného produktu. Těmito vlastnostmi je nízká hmotnost plastu, jeho chemická odolnost vůči agresivním podzemním i odpadním vodám a díky armatuře uchycené ve výztuhách nádrže po zabetonování i statická odolnost vůči vyššímu zatížení tak jako u dvouplášťových produktů. Nevýhodou u nádrží k obetonování je oproti dvouplášťovým produktům nutnost instalace tzv. ztraceného bednění a pravděpodobně i vyšší množství spotřebovaného betonu (výztuhy s armaturou musí být celé zabetonované). V případě, že se investor rozhodne pro tento typ, přichází na řadu další otázka – jakým způsobem se provádí instalace? Při instalaci plastové jímky neboli žumpy, tříkomorového septiku anebo retenční nádrže k obetonování je nutností postupovat dle předepsaných a doporučených pravidel. Správně instalovanou plastovou nádrž pak uživatel bez problémů využívá několik desítek let.

1. Montážní návod

Usazení plastové nádrže k obetonování není složité, ale je časově náročnější než například usazení samonosné nádrže. Před vlastní instalací se doporučuje prostudování montážního návodu dodavatele. Kvalitní dodavatel by měl montážní návod kupujícímu poskytnout ještě před dodáním zboží, pokud montážní návod není volně dostupný ke stažení. V případě chybně zvoleného typu produktu po prostudování montážního návodu může kupující po dohodě s dodavatelem udělat korekci své objednávky a vyhnout se tak případným potížím při instalaci a užívání.

2. Vyhloubení stavební jámy a usazení nádrže

Velikost stavební jámy je odvislá od rozměrů instalované nádrže. Při výkopu stavební jámy se nesmí zapomenout na zvětšení jámy o prostor na ztracené bednění, betonovou základovou desku a revizní komín. Pro lepší manipulaci se doporučuje zvětšení jámy u produktů k obetonování minimálně o 200-400mm z každé strany pro manipulaci s nádrží při jejím usazení, instalaci ztraceného bednění a následné napojení na nátokové (u jímek), případně odtokové (septiky, retenční nádrže) potrubí.

3. Příprava nádrže a usazení do stavební jámy

Jakmile je stavební jáma vyhrabána, na dně stavebního otvoru se po celé ploše zhotoví betonová deska s obsahem armatury (kari sítě o síle min. 8mm) pro zpevnění o výšce 15cm a nechá se vytvrdnout. Vytvrdlá deska musí být vodorovná, rovná (s tolerancí max. 5mm na 2m) a nesmí obsahovat žádné výstupky či ostré hrany, které by mohly instalovanou plastovou nádrž poškodit. Produkty k obetonování není vhodné instalovat do míst s výskytem spodní vody. Pokud si nejste jisti výší hladiny spodní vody, je vhodné okolo nádrže do max. vzdálenosti 30 cm od stěny v úrovni dna instalovat drenážní trubku, která případnou spodní vodu bude odvádět pryč. Instalovaná nádrž na dešťovou vodu, jímka anebo septik k obetonování je vybavena z vnější strany žebry o výšce 100mm. V žebrech nádrže jsou vyvrtány otvory o průměru 8mm na protažení armatury (roxoru) o síle 6mm. (Roxory nejsou s produktem dodávány.) Nádrž se doporučuje spouštět do stavební jámy pomocí kladky, jeřábu anebo bagru tak, aby usazení nádrže na betonovou desku bylo plynulé a nedošlo k poškození nádrže vlivem nárazu. Po vložení se nádrž, septik anebo jímka napojí na odpadní potrubí dle potřeby. Následně se provede montáž ztraceného bednění okolo nádrže tak, aby žebra byla celá uvnitř bednění.

4. Obetonování nádrže

Po usazení plastové nádrže na betonovou základovou desku, napojení na odpadní potrubí a montáži ztraceného bednění je možné přistoupit k vlastnímu obetonování nádrže. V případě, že nádrž obsahuje vnitřní vzpěry – trubky, vloží se do těchto trubek armatura (ocelové pruty) a trubky se vysypou polosuchým betonem. Beton musí být středně suchý, tak, aby se dostal mezi žebra nádrže. Zároveň při plnění ztraceného bednění betonem se kvůli vyrovnání venkovních a vnitřních tlaků působících na nádrž, začne nádrž napouštět vodou tak, aby voda byla vždy min. 20-30cm nad betonu. Denně je možné zabetonovat max. 30-40cm z výšky nádrže. Takto se postupně pokračuje až k horní hraně nádrže. Po dosažení horní hrany nádrže se přistupuje k betonáži vrchní strany nádrže. Výška betonu, který bude ležet na nádrži za současného provázání s armaturou (kari sítí) je max. 5cm. Po vytvrdnutí této vrstvy je možné horní stranu dobetonovat do požadované výše. Při betonáži vrchní strany nádrže je nutné, aby beton vrchní strany nádrže přesahoval rozměry nádrže z každé strany minimálně o 0,5m. V případě, že mezi ztraceným bedněním a stěnami stavební jámy je prostor, je třeba počkat na vytvrdnutí betonu okolo nádrže, poté nádrž zasypat zeminou, nechat ji sednout a poté zabetonovat horní stranu nádrže, aby nevznikl po sednutí zeminy prostor mezi zeminou a betonovou deskou.

5. Doporučená hloubka uložení plastové nádrže k obetonování

Podzemní plastová nádrž, septik anebo jímka (žumpa) jsou konstruovány všemi výrobci plastových nádrží tak, aby měly nosnost maximálně 30cm zeminy nad horní deskou. V případě nádrže k obetonování, kde je provedena betonáž horní strany, je možné uložení nádrže hlouběji (například kvůli potřebnému spádu odpadního potrubí), než je povolených 30m.

Technický nákres jímky / nádrže na dešťovou vodu a septiku k obetonování:

 

Jak vybírat jímku, tříkomorový septik anebo retenční nádrž?

Stavíte či rekonstruujete a potřebujete vybrat vhodnou jímku anebo septik. Při výběru produktu, který bude řešit otázku likvidace odpadních a užitkových vod vašeho obydlí, je třeba se držet několika zásadních bodů, které pomohou s rozhodováním a zároveň často zodpoví mnoho dotazů.

Důležité body při volbě vhodné plastové jímky anebo tříkomorového plastového septiku

  1. Jaký typ plastové nádrže potřebujete – septik anebo jímku (žumpu)?
  2. Kolik osob a jak často bude v domě, chatě, chalupě užívat jímku anebo septik – tato otázka řeší objem pořizované nádrže.
  3. Jaké je podloží zeminy v plánovaném místě instalace jímky, septiku anebo i nádrže na dešťovou vodu – tato otázka řeší typ produktu, tj. zda zvolit jímku, septik, retenční nádrž samonosnou k obsypu zeminou, k obetonování anebo dvouplášťovou
  4. Jakou kapacitu má fekální vůz v oblasti
  5. Pořizovací cena – vysoká cena jímky či septiku nezaručí jeho kvalitu. Na našem trhu lze najít dodavatele nabízející levnou, cenově dostupnou a kvalitní jímku anebo septik.
Řešíte cenu plastové podzemní nádrže? Ptejte se spíše po kvalitním materiálu!

Jednou ze základních otázek každého stavebníka, který plánuje instalaci plastové podzemní nádrže na dešťovou vodu, jímky či septiku na odpadní a užitkovou vodu z RD je, jak vybrat kvalitního dodavatele tohoto produktu a jakými pravidly se řídit.

Jedním z hlavních aspektů, které jsou rozhodující při pořízení septiku, nádrže či jímky je pořizovací cena. Avšak je tento aspekt tím nejdůležitějším, který by měl rozhodovat při volbě dodavatele nádrže? Určitě ne! Důvodem pořízení podzemní nádrže je její užívání po mnoho let, proto by při výběru dodavatele více něž cena měla být zohledněna kvalita materiálu, z něhož je nádrž vyrobena.

Na českém trhu je mnoho výrobců plastových podzemních nádrží, kteří nabízí jímky či septiky v různých konstrukčních typů a barevných provedení, mezi stavebníky koluje mnoho "zaručených rad", jak poznat kvalitní podzemní plastovou nádrž, například barva nádrže určuje její kvalitu, bílá či světlá nádrž je kvalitnější než černá a určitě má vyšší životnost. Ale jsou tyto informace opravdu pravdivé a na co si má stavebník dát při výběru pozor, aby zakoupil kvalitní, ale zároveň cenově dostupný produkt?

V tomto článku se pokusíme zodpovědět základní dotazy prostřednictvím níže uvedených otázek:

  1. z jakého materiálu je septik, jímka anebo nádrž na vodu vyrobena?
  2. jak je septik, jímka anebo nádrž na vodu vyztužen a zpevněn?
  3. jaké doklady při koupi obdržím a které dokumenty požadovat pro doložení kvality nádrže?

1. Z jakého materiálu je plastový septik, jímka anebo nádrž na vodu vyroben?

Podzemní plastové septiky, jímky, nádrže na vodu (retenční nádrže), vodoměrné šachty jsou nejčastěji vyráběné výrobci svařováním z polypropylenových desek. Kvalita polypropylenuje výrobci dělena na tři jakostní stupně:

  • prémiový - prvojakostní polypropylen (prvovýroba)
  • konstrukční polypropylen
  • technický polypropylen

Prémiové – prvojakostní polypropylenové desky jsou vyráběny ze 100% z granulátu a jejich kvalita, tudíž i kvalita produktu je nejvyšší. Tento polypropylen zaručuje garantovanou maximální chemickou mechanickou odolnost i při velmi nízkých teplotách. Jeho využití je vhodné při výrobě podzemních plastových septiků, jímek, nádrží, ale i bazénů a nadzemních nádrží. Desky jsou 100% svařitelné a ze všech tří typů mají nejvyšší možné statické zatížení. POUZE U TOHOTO TYPU POLYPROPYLENU VÝROBCE VYSTAVÍ CERTIFIKÁT GARANCE KVALITY MATERIÁLU. Dodávané desky mohou mít jakoukoliv barvu dle barevné škály RAL. Mravec plast pro odlišení od konkurenčních výrobců zvolil výrobu nabízených produktů v světle žluté barvě.

Konstrukční polypropylen – desky tohoto typu polypropylenu jsou vyráběny extruzí z 60-70% granulátu, zbývající část je nahrazena recyklátem, což je kombinace zbytků interních drtí a vykoupených odřezků polypropylenových desek. Tento typ polypropylenu má standardně šedou, případně tmavší odstín bílé barvy a je zaručeně svařitelný. Fyzikálně - mechanické vlastnosti nádrží z tohoto typu polypropylenu a tím pádem i životnost je však výrazně nižší než u nádrží, jímek a septiků z primárního polypropylenu. U konstrukčního polypropylenu výrobce NEVYSTAVÍ CERTIFIKÁT GARANCE KVALITY MATERIÁLU.

Technický polypropylen – desky polypropylenu tohoto typu jsou vyráběné cca. z 70-100% extruzí interních drtí a vykoupených odřezků polypropylenových desek a cca. z 30 - 0% granulátu. Jedná se o nejnižší kvalitu vyráběného polypropylenu. Vykoupenou polypropylenovou drť a odřezky nejvyšší kvality výrobce polypropylenových desek protřídí dle barevnosti, přečistí, přepere a rozdrtí na požadovanou hrubost. Jednotlivé desky mohou vykazovat rozdíly a standardně se vyrábí v černé, případně oranžové barvě. Kvůli zažitému mýtu o černé barvě polypropylenu však někteří výrobci plastových nádrží nechávají technický polypropylen barvit na šedou barvu, typickou pro konstrukční polypropylen. U tohoto typu polypropylenu není výrobce schopen garantovat fyzikálně - mechanické a chemické vlastnosti a NEVYSTAVÍ CERTIFIKÁT GARANCE KVALITY MATERIÁLU.

2. jak je septik, jímka anebo nádrž na vodu vyztužen a zpevněn?

Konstrukce plastové podzemní nádrže je výrobcem řešena na základě typologie nádrže a způsobu instalace dle typu podloží v místě instalace.

  • dle konstrukčního typu

Samonosné produkty – tento typ produktů je konstrukčně dimenzován a vyztužen tak, že již není nutné dalšího statického zajištění. Tyto produkty jsou po instalaci pouze POCHOZÍ se zatížením kategorie A.

Nesamonosné produkty - tento typ produktů (produkty k obetonování, dvouplášťové produkty)je nutné na stavbě při instalaci dále staticky zajistit obetonováním ze všech stran. Způsob obetonování je uveden v montážním návodu jednotlivých typů produktů.

  • dle typologie podloží v místě instalace

Samonosná plastová podzemní nádrž – produkt, který je určen pro instalaci do míst s lehkou, sypkou a stálou zeminou bez výskytu spodní vody a míst bez výskytu jílovité, příp. písčité půdy. Tento produkt je konstrukčně zhotoven a vyztužen tak (obsahuje vnější a vnitřní výztuhy), aby po instalaci odolal zatížení standardně působící na podzemní nádrž (hmotnost produktu, hmotnost zeminy působící na produkt z horní strany - maximální výška zásypu může být 300mm, tlak kapaliny v nádrži). Při instalaci samonosného produktu je nutné postupovat dle montážního návodu výrobce. Po instalaci je samonosný produkt pouze pochozí. Přes produkt anebo v blízkosti instalovaného produktu nesmí dojít k pojezdu motorových vozidel, minimální vzdálenost pojezdu je vzdálenost odpovídající výšce instalovaného produktu. V případě, že je nutné instalovat produkt do větší hloubky, než je povoleno a revizní komín prodloužit nástavcem revizního komínu, je nutné zajistit další stavební zajištění, které navrhne statik anebo stavby vedoucí zodpovědný za instalaci nádrže, s ohledem na plánované zatížení horní strany produktu tak, aby tíhu zeminy nad produktem nenesl instalovaný produkt a nedošlo vlivem tohoto zatížení k jeho poškození a proboření horní strany.

Produkt k obetonování – produkt, určený pro instalaci do míst s vyšším statickým zatížením, anebo do míst, kde není možno instalovat samonosný produkt (např. skalnaté podloží bez výskytu spodní vody). Tento produkt není konstrukčně vyztužen proti zatížení a pro užívání musí dojít k statickému zajištění produktu jiným způsobem. Při instalaci je produkt usazen na vytvrdlou železobetonovou desku. Statické pevnosti nádrže k obetonování se dosáhne obetonováním produktu, který je po celém obvodu vyztužen ocelovou armaturou protaženou otvory vnějších výztuh. Nutností je také vybetonování vnitřních vzpěr s vloženou armaturou - ocelovými pruty. Při instalaci je nutné postupovat dle montážního návodu výrobce. Při obetonování bočních stran je nutné produkt napouštět vodou, aby došlo k vyrovnání vnějších a vnitřních tlaků. Maximální výše obetonování za den je 300mm. Po vytvrdnutí může dojít k obetonování horní strany produktu, přičemž voda v produktu musí dosahovat horní hrany produktu a zároveň by produkt měl být podložen z vnitřní strany produktu, aby nedošlo k propadu horní strany. V případě, že je nutné instalovat produkt do větší hloubky, než je povoleno a revizní komín prodloužit nástavcem revizního komínu, je nutné zajistit takové stavební úpravy, které navrhne statik anebo stavby vedoucí zodpovědný za instalaci nádrže, s ohledem na plánované zatížení horní strany produktu tak, aby tíhu zeminy nad produktem nenesl instalovaný produkt a nedošlo vlivem tohoto zatížení k jeho poškození a proboření horní strany.

Dvouplášťový produkt – produkt, který je určen pro instalaci v místech s výskytem spodní vody, anebo v místech s jílovito – písčitým podložím. Dvouplášťový produkt obsahuje tzv. mezipláští, které je vyztuženo ocelovým drátem a slouží tak jako ztracené bednění pro vysypání betonovou směsí. Nutností je také vybetonování vnitřních vzpěr s vloženou armaturou - ocelovými pruty. Oproti produktům k obetonování a samonosným produktům obsahuje dvouplášťový produkt na vnější spodní straně výztuhy, kterými se spolu s protaženými ocelovými pruty usadí do měkkého betonu a pevně se tak ukotví v zemi. Při instalaci je nutné postupovat dle montážního návodu výrobce. Po vytvrdnutí vybetonovaného mezipláští může dojít k obetonování horní strany produktu, přičemž voda v produktu musí dosahovat horní hrany produktu a zároveň by produkt měl být podložen z vnitřní strany produktu, aby nedošlo k propadu horní strany. V případě, že je nutné instalovat produkt do větší hloubky, než je povoleno a revizní komín prodloužit nástavcem revizního komínu, je nutné zajistit takové stavební úpravy, které navrhne statik anebo stavby vedoucí zodpovědný za instalaci nádrže, s ohledem na plánované zatížení horní strany produktu tak, aby tíhu zeminy nad produktem nenesl instalovaný produkt a nedošlo vlivem tohoto zatížení k jeho poškození a proboření horní strany.

Technické nákresy podzemní plastové nádrže dle konstrukčního typu

Samonosná jímka, septik, nádrž na dešťovou vodu

 


Jímka, septik, nádrž na dešťovou vodu k obetonování


Dvouplášťová jímka, septik, nádrž na dešťovou vodu


3. Jaké doklady při koupi obdržím a které dokumenty požadovat pro doložení kvality nádrže?

Kvalitní dodavatel k nabízenému produktu doložit nejen veškeré dokumenty potřebné ke kolaudaci plastové podzemní nádrže, ale i certifikát kvality materiálu, z něhož je nádrž vyrobena. Tento certifikát investoru garantuje, že nádrž je vyrobena z prvotřídního materiálu s požadovanými fyzikálně - mechanickými vlastnostmi zajišťujícími dlouhou životnost nádrže.

Povinné dokumenty, které výrobce dodává k zakoupenému produktu:

  • montážní návod
  • záruční list
  • prohlášení o shodě
  • protokol o nepropustnosti nádrže

Nepovinný dokument, který výrobce kvalitních nádrží dokládá, anebo poskytne k nahlédnutí na požádání:

  • certifikát kvality materiálu
Nahoru
14 položek celkem